Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


Satış sözleşmesini, kurulumda satıcı firma tarafından hazırlanan kontrol listeleri ve garanti anlaşmalarını, makine ile gelen kitapları, makinenin program ve parametre ayarlarını içeren back-up'nı, kontrol sistemi ile ilgili kayıt ve data-sheet'leri mutlaka saklayın.Bu belgeler daha sonraki servis ihtiyaçları için gerekecektir.


CNC makinemiz gümrükten çekilip geldiğinde ilk olarak, makinenin üzerinde bir hasar veya eksiklik olup olmadığını kontrol etmeli ve eğer gerekiyorsa nakliyeci ile birlikte hasar tutanağı hazırlamalısınız. Hasar büyük ise nakliyecinin veya kendinizin sigorta eksperine derhal haber vermeli, eksperin talimatına göre hareket etmelisiniz. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda makinenizi araçtan indirtmeden önce satın aldığınız firmayı da arayın. Unutmayın, ilgilileri zamanında haberdar etmezseniz maddi hasarları kendiniz üstlenmek zorunda kalabilirsiniz.


Eğer makinenizin arızası ve/veya hasarı sigorta kapsamındaysa öncelikle sigorta eksperini haberdar etmelisiniz. Daha sonra eksperin talimatı doğrultusunda teknik destek alacağınız firmaya e-mail yada faks yoluyla yazılı olarak başvurmalısınız.


Kurumsal çalışan satıcı firmalar müşteriye en iyi ve hızlı hizmeti verebilmek için yazılı iletişim yöntemlerine büyük önem verirler. CNC makine arızası bildirimiyle ilgili e-mailinizi gönderdiğiniz anda firmanın sistemi çalışmaya başlar ve ilgili birimler anında haberdar olarak sorununuzu çözmeye hazırlanır. Ancak satıcı firmaya haber vermeyip tanıdığınız bir servis elemanını ararsanız, unutma-gecikme-süreci planlayamama gibi çok çeşitli sorunlarla karşılaşabilir, hatta ihtiyacınız olan hizmeti asla alamayabilirsiniz.


CNC makinemizi güvenli kullanmak ve ömrünü uzatmak için şunları mutlaka yapmalısınız:

a.CNC Makine Kırılma Sigortası yaptırmalısınız.

b.İyi bir kullanma eğitimi almalı, operatörünüzü bu konuda yetişmiş ve makinenizi özelliğine göre kullanmayı bilen kişilerden seçmelisiniz.

c.CNC bakım ve temizliğine mutlaka özen göstermeli, bakım planının tam uygulandığı ve temizliklerin yapıldığı bizzat kontrol etmelisiniz.

d.Makinenizi kullanırken malzeme, kesici takım ve kesim şartlarına dikkat etmeli, bu şartların yerine getirildiğini, kullanım limitlerinin aşılmadığını gözlemelisiniz.

e.Tavsiye edilen ve uygun yağları, makineyi ve iş milini zorlamayacak uygun kesicileri, makineye istenen ve sabit enerji ile kuru ve istenen basınçta hava sağlamalısınız